cs:spravce:monitoring:eduroamsonda

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:spravce:monitoring:eduroamsonda [2018/09/06 08:25]
jan.tomasek@cesnet.cz
cs:spravce:monitoring:eduroamsonda [2018/09/06 08:38]
javo3424@upce.cz [eduroam monitorovací sonda]
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== eduroam monitorovací sonda ====== ====== eduroam monitorovací sonda ======
-{{:​cs:​spravce:​monitoring:​eduroamsonda:​eduroam_sonda.png?​nolink |}} Tento návod popisuje zprovoznění hardwarové sondy pro sledování eduroamu. Postup byl vytvořen na [[http://​upce.cz/​|Univerzitě Pardubice]], TODO kým, email? ​Sonda umožnuje sledování fungování eduroamu z pohledu uživatelského počítače. Neotestujete tak jen radius, ale i AP, dhcp, dns, firewall atd. Jako hardware sondy je použito Raspberry Pi 3b+, OS je Raspbian9. My takovéto testy nazýváme //test umělým uživatelem//​.+{{:​cs:​spravce:​monitoring:​eduroamsonda:​eduroam_sonda.png?​nolink |}} Tento návod popisuje zprovoznění hardwarové sondy pro sledování eduroamu. Postup byl vytvořen ​[[jan.vondracek@upce.cz|Janem Vondráčkem]] ​na [[http://​upce.cz/​|Univerzitě Pardubice]]Sonda umožnuje sledování fungování eduroamu z pohledu uživatelského počítače. Neotestujete tak jen radius, ale i AP, dhcp, dns, firewall atd. Jako hardware sondy je použito Raspberry Pi 3b+, OS je Raspbian9. My takovéto testy nazýváme //test umělým uživatelem//​.
  
 Sonda je spojena s dohledovým systémem, v našem případě Nagiosem, pomocí LAN. Do LAN jsou naroutovány jen sítě důležité pro provoz sondy, ne výchozí brána. Volání testu připojení k eduroamu přes WIFI je iniciováno z dohledového systému, v našem případě pomocí NRPE, je otestováno připojení a pak i nějaká webová stránka, výsledek se vrací dohledovému systému. Sonda je spojena s dohledovým systémem, v našem případě Nagiosem, pomocí LAN. Do LAN jsou naroutovány jen sítě důležité pro provoz sondy, ne výchozí brána. Volání testu připojení k eduroamu přes WIFI je iniciováno z dohledového systému, v našem případě pomocí NRPE, je otestováno připojení a pak i nějaká webová stránka, výsledek se vrací dohledovému systému.
Řádek 141: Řádek 141:
   * **socket timeout** - upravit parametr timeout u check_http uvnitř skriptu check_eduroamu.sh   * **socket timeout** - upravit parametr timeout u check_http uvnitř skriptu check_eduroamu.sh
   * **chyba připojení k eduroamu** - stačil klient získat z dhcp adresu? prodloužit timeout dhcp klienta (/​etc/​dhcp/​dhclient.conf parametr timeout 60;)   * **chyba připojení k eduroamu** - stačil klient získat z dhcp adresu? prodloužit timeout dhcp klienta (/​etc/​dhcp/​dhclient.conf parametr timeout 60;)
-  * **webové stránky se nezobrazí** - upravit parametry u check_http uvnitř skriptu ​check_eduroamu.sh+  * **webové stránky se nezobrazí** - upravit parametry u check_http uvnitř skriptu ​check_eduroam.sh
  
 ===== závěr ===== ===== závěr =====
 Použití nrpe samozřejmě není nutností, test lze samozřejmě rozchodit i pomocí extend v snmp. Podpora testování IPv6 je možná, ale ne nutná. Stejně tak je možné používat testy pouze pomocí IPv6. A pro vlastní test pomocí http to platí také, můžete použít něco úplně jiného. Zkrátka jste omezeni jen vaší fantazií. Použití nrpe samozřejmě není nutností, test lze samozřejmě rozchodit i pomocí extend v snmp. Podpora testování IPv6 je možná, ale ne nutná. Stejně tak je možné používat testy pouze pomocí IPv6. A pro vlastní test pomocí http to platí také, můžete použít něco úplně jiného. Zkrátka jste omezeni jen vaší fantazií.
Poslední úprava:: 2018/09/06 08:38