cs:uzivatel:sw:nix:wpa_supplicant

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
cs:uzivatel:sw:nix:wpa_supplicant [2017/03/17 22:45]
caletka@cesnet.cz přepracování a rozšíření návodu
cs:uzivatel:sw:nix:wpa_supplicant [2017/03/19 11:57]
caletka@cesnet.cz [Správné ověřování identity RADIUS serveru]
Řádek 24: Řádek 24:
 ==== Správné ověřování identity RADIUS serveru ==== ==== Správné ověřování identity RADIUS serveru ====
  
-<note important>​**Správné nastavení ověřování identity RADIUS serveru**, se kterým váš suplikant komunikuje, je **nezbytné pro ochranu vašeho hesla**. Věnujte mu proto náležitou pozornost! Další informace ​nalezne ​na stránce [[cs:​uzivatel:​sw:​certifikaty]].</​note>​+<note important>​**Správné nastavení ověřování identity RADIUS serveru**, se kterým váš suplikant komunikuje, je **nezbytné pro ochranu vašeho hesla** ​i pro ochranu před únosem Wi-Fi provozu. Věnujte mu proto náležitou pozornost! Další informace ​naleznete ​na stránce [[cs:​uzivatel:​sw:​certifikaty]].</​note>​
  
 K ověření identity autentizačního serveru je nutný certifikát certifikační autority, která vydala certifikát RADIUS serveru vaší organizace. Program ''​wpa_supplicant''​ pracuje pouze s certifikáty formátu PEM. Ve výše uvedeném příkladu konfigurace jde o soubor ''/​etc/​ssl/​example_CA.pem''​. Pokud organizace používá certifikáty veřejných autorit, důvěryhodné v operačním systému, je možné nastavit důvěru také volbou ''​ca_path'',​ směřující k adresáři obsahujícím veškeré důvěryhodné certifikáty (včetně symbolických odkazů vygenerovaných utilitou [[https://​www.openssl.org/​docs/​man1.1.0/​apps/​c_rehash.html|c_rehash]]). Například takto: K ověření identity autentizačního serveru je nutný certifikát certifikační autority, která vydala certifikát RADIUS serveru vaší organizace. Program ''​wpa_supplicant''​ pracuje pouze s certifikáty formátu PEM. Ve výše uvedeném příkladu konfigurace jde o soubor ''/​etc/​ssl/​example_CA.pem''​. Pokud organizace používá certifikáty veřejných autorit, důvěryhodné v operačním systému, je možné nastavit důvěru také volbou ''​ca_path'',​ směřující k adresáři obsahujícím veškeré důvěryhodné certifikáty (včetně symbolických odkazů vygenerovaných utilitou [[https://​www.openssl.org/​docs/​man1.1.0/​apps/​c_rehash.html|c_rehash]]). Například takto:
Řádek 48: Řádek 48:
 ==== Ukládání hesla ve formě hashe ==== ==== Ukládání hesla ve formě hashe ====
  
-Standardně se heslo ukládá do konfiguračního souboru v otevřené podobě. Při použítí nejběžnějšího protokolu MSCHAPv2 to však není nutné, neboť k ověření hesla se použije pouze jeho NTLM hash. Hash ve formátu vhodném pro vložení do konfiguračním souboru je možné získat například tímto jednořádkovým skriptem:+Standardně se heslo ukládá do konfiguračního souboru v otevřené podobě. Při použítí nejběžnějšího protokolu MSCHAPv2 to však není nutné, neboť k ověření hesla se použije pouze jeho NTLM hash. Hash ve formátu vhodném pro vložení do konfiguračního souboru je možné získat například tímto jednořádkovým skriptem:
  
 <​code>​ <​code>​
Řádek 76: Řádek 76:
 Poskytnuté heslo je rovnou převedeno do 256bitového sdíleného tajemství WPA, takže původní heslo může být z konfigurace odstraněno. Poskytnuté heslo je rovnou převedeno do 256bitového sdíleného tajemství WPA, takže původní heslo může být z konfigurace odstraněno.
  
-<note important>​Nikdy do konfigurace WPA suplikanta **nepřidávejte sítě, které nepoužívají žádné šifrování!** Vystavili byste se tak riziku přesměrování na falešný přístupový bod a kompromitace Wi-Fi provozu.</​note>​+<note important>​Do konfigurace WPA suplikanta **nepřidávejte sítě, které nepoužívají žádné šifrování!** Vystavili byste se tak riziku přesměrování na falešný přístupový bod a kompromitace Wi-Fi provozu. V případě, že nešifrovanou síť musíte pravidelně používat, definujte ji s volbou ''​disabled=1''​ a povolujte za běhu pouze podle potřeby.</​note>​
  
  
Poslední úprava:: 2018/10/04 10:55